Téma spojky:

Psaní čárek – spojka nebo

Všiml jsem si, že mnoho lidí má stále problém s psaním čárek před spojkou nebo.

  • Kontaktujte nás mailem(,) nebo telefonicky.
  • Mám přijít dnes(,) nebo to počká do zítra?
  • Buď si vyberete jiné zboží(,) nebo vám vrátíme peníze.

V dnešním článku vyvrátíme jeden zavedený mýtus, kvůli kterému se v psaní čárek před spojkou nebo často chybuje, a řekneme si, kdy před nebo čárku psát a kdy nikoliv. Opět budeme vycházet z Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český a Pravidel českého pravopisu.

Čárka podle významu

Tvrzení, které je naprosto mylné, je, že čárku před spojkou nebo píšeme vždy. To není pravda, pravidla českého pravopisu nic takového neříkají, ba naopak tvrdí opak! Čárku před spojkou nebo někdy píšeme a někdy nepíšeme, a to podle toho, zda se jedná o význam slučovací nebo vylučovací.

A to je vlastně vše, co potřebujete vědět. Nyní stačí pouze správně určit, v jakém významu je spojka nebo užita. Číst celý článek

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

Jana dne 1.7.2017 k článku Psaní čárek – oslovení

Děkuji za přínosné informace. Moc mi pomohly.

Petr Loukota dne 1.6.2017 k článku Psaní čárek – několikanásobný a postupně rozvíjející přívlastek

Petr K.: Dobrý den, moc Vám děkuji za upozornění na chybu, kterou jsem opravil.
Co se týče spojení „nádherný(,) slunečný den“, záleží na tom, co chcete říct. Pokud chcete říct, že den byl slunečný a nádherný, pak napíšete „nádherný, slunečný den“. Pokud byste rád řekl, že dnešní slunečný den byl nádherný (mimochodem včera klidně mohl být škaredý slunečný den), napíšete „nádherný slunečný den“. :) Já bych zřejmě volil spíše variantu s čárkou, jak už jste sám naznačil.

Petr K. dne 24.5.2017 k článku Psaní čárek – několikanásobný a postupně rozvíjející přívlastek

Dobrý den, díky za skvělý článek.

Ačkoliv jsem v závěrečném testu posbíral plný počet bodů, pořád si nejsem úplně jistý, zda dokážu správně identifikovat přívlastek ve větě, kvůli které jsem na Vaše stránky vlastně přišel: „Dnes byl nádherný, slunečný den.“ Skutečně se jedná o přívlastek několikanásobný, jak jsem čárkou naznačil? Jak byste to odůvodnil? Děkuji.

Mimochodem, v posledním odstavci článku, konkrétně v první tučně označené pasáži, máte chybu. Jestlipak ji najdete? :-)

Petr Loukota dne 2.4.2017 k článku Psaní čárek – několikanásobný a postupně rozvíjející přívlastek

Dáša: Opraveno, děkuji za upozornění. :)

Dáša dne 31.3.2017 k článku Psaní čárek – několikanásobný a postupně rozvíjející přívlastek

Díky, jen si opravte ten překlep na třetím řádku. ;)

Petr Loukota dne 6.3.2017 k článku Psaní čárek – několikanásobný a postupně rozvíjející přívlastek

Dobrý den, Vaše tušení je správné, v uvedeném příkladě budou jednotlivé členy přívlastku odděleny čárkou. Jde totiž o několikanásobný přívlastek, mezi jehož členy se čárka píše. Každý člen rozvíjí dané podstatné jméno, takže Váš stroj je skvělý, malý, silný, výkonný a také bezpečný. Nejde o velký bezpečný stroj, ale o velký A bezpečný stroj, neboli velký, bezpečný stroj. ;)

martin dne 6.3.2017 k článku Psaní čárek – několikanásobný a postupně rozvíjející přívlastek

Dobrý den. Skvělá stránka. Sháním právě informaci ohledně psaní čárky v jednoduché větě. Bohužel si nejsem jistý jedním případem, který často používám v práci. Možná mi poradíte.

Dělám weby, přesněji e-shopy. Poměrně často se setkávám s popisy produktů, kde v jedné větě zadavatel charakterizuje prodávaný výrobek přívlastky. Já si zde nejsem zcela jistý tím, jestli používat, nebo nepoužívat čárku.

Uvedu příklad: „Skvělý malý silný výkonný a zároveň bezpečný stroj“
Já osobně bych se přikláněl k tomu, že bych čárkami jednotlivé slova rozdělil. Ale jak jsem už zmínil, nejsem si dvakrát jistý. :(