Psaní velkých písmen – osobní a přivlastňovací zájmena
30. 10. 2014 | lekce češtiny | 3 minuty čtení
Váháte, zda u osobních a přivlastňovacích zájmen používat velká, nebo malá písmena?
- Vy, nebo vy? Ty, nebo ty?
- Vám, nebo vám? Tobě, nebo tobě?
- Vás, nebo vás? Tebe, nebo tebe?
- Vaše, nebo vaše? Tvoje, nebo tvoje?
Nedivím se vám. Pravidla českého pravopisu jsou v tomto ohledu benevolentní a různé internetové zdroje uvádějí různé informace. Pojďme se proto podívat, co na to říká Ústav pro jazyk český a Pravidla českého pravopisu.
Velké písmeno vyjadřuje úctu
Velkým písmenem v zásadě nic nezkazíte. Jde o projev úcty. Velké písmeno říká, že si adresáta vážíte, a je-li tomu tak, používá se v dopise i v případě, že je adresátů více.
Upozorňujeme, že tvary osobních a přivlastňovacích zájmen Vy, Vám, Váš píšeme jako vyjádření úcty a zdvořilosti v dopise vždy s velkým počátečním písmenem, ať píšeme jednotlivci, několika osobám, nebo kolektivu. [1]
Rozhodně tedy není pravda, že v případě více adresátů je třeba psát malé písmeno. Nic takového pravidla neříkají. A neříkají ani nic jiného než výše uvedené. Čili vše ostatní je na nás.
Píšete-li dopis, email či SMS mamince, dědečkovi či kamarádovi a chcete-li vyjádřit úctu, pište Ty, Tvoje, Tobě apod. Použijete-li písmeno malé, neznamená to, že si adresáta nevážíte, jen to zkrátka nevyjadřujete. A i to je v pořádku, např. při komunikaci s přáteli na Facebooku.
Pokud píšete nadřízenému či autoritě (učiteli apod.), platí to stejné, jen s tím rozdílem, že malé písmeno může působit nezdvořile. Použít byste ho proto měli jen při neformální komunikaci (např. chat) a v ostatních případech raději psát Vy, Vaše, Vám apod. Pravidla českého pravopisu to ale nevyžadují. Velké písmeno je vhodné použít také při obchodní komunikaci (dopis, email, SMS) se zákazníkem.
Malé písmeno v textu pro širokou veřejnost
Ovšem ani s úctou není třeba to přehánět. Hodně záleží na situaci.
Píšete-li text na reklamní leták, který bude doručován lidem do schránek, pak klidně použijte velké písmeno. Pokud bude leták viset na sloupu veřejného osvětlení, volte raději písmeno malé. Proč? Pravidla českého pravopisu nic takového nespecifikují, ale těžko si představovat, že vyjadřujete úctu každému náhodnému kolemjdoucímu, kterého jste nikdy ani neviděli. V tomto případě může velké písmeno působit vlezle (a na mě tak také působí).
Nepatrně odlišná je situace s texty na web. Řada společností volí variantu Vy, Vaše, Vám apod., čímž vyjadřuje úctu svým zákazníkům (nikoliv náhodným kolemjdoucím), proto v tomto případě velkému písmenu rozumím, i když sám spíše volím písmeno malé (protože oslovuji širokou veřejnost).
Kde ale rozhodně pište malá písmena, jsou články (do časopisu, na blog, kamkoliv). Článek nikoho neoslovuje, jen podává informace. Velká písmena proto působí násilně a komicky (ovšem i zde pravidla českého pravopisu mlčí).
A také nevyjadřujte úctu sami sobě – zájmena sebe, svůj, sobě apod. se píší vždy s malým písmenem.
Písmena nestřídejte
Pokud adresátovi chcete projevit úctu, pište zájmena s velkým písmenem. Pokud si myslíte, že vyjádření úcty není třeba, pište písmena malá.
Ve firmě si zvolte formu komunikace s veřejností a zákazníky a opět používejte velká, nebo malá písmena. Není špatně mít na webu Vy, Vaše, Vám, zrovna tak tam můžete mít vy, vaše, vám. Je to na vás.
Jedno ale dodržujte: Velká a malá písmena nestřídejte. Nemůžete mít polovinu dopisu, webu, čehokoliv tak a polovinu jinak. To už by správně nebylo a jednalo by se o stylistickou chybu. [2]
Shrnutí
Velkým písmenem vyjadřujete úctu.
Používejte ho při soukromé komunikaci (dopis, email, SMS, Facebook), pokud si adresáta vážíte a chcete mu to dát najevo. Proveďte tak i v případě, že je adresátů více.
Při komunikaci s nadřízeným, autoritou, zákazníkem apod. je psaní velkého písmene vhodné a doporučené.
U textů určených široké veřejnosti záleží na situaci a vašem úsudku.
Malé písmeno rozhodně používejte v článcích a rovněž nevyjadřujte úctu sami sobě.
A hlavně písmena nestřídejte.
PS: Všimněte si, že v tomto článku píši zájmena s malým písmenem i přesto, že si vás nesmírně vážím.
Zdroje:
[1] http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=181&id=850
[2] http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7880
Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům
Oslovení nositele příjmení Nagy je „pane Nagyi“, čteno [naďi]. Ypsilon tam musí zůstat proto, že je součástí spřežky, která kdyby se rozbila, změnila by výslovnost.
Pátý pád příjmení Tóth se píše „pane Tóthe“ a vyslovuje se [tóte]. I v ostatních pádech se přidávají koncovky podle vzoru pán.
Dobrý den, Peter Loutka.
Učil jsem se na Slovensku a mám problémy skloňováním hodně.
Dobrý den. To by mě zajímalo, jak potom oslovovat toho, kdo se jmenuje pan Nagy nebo Tóth.
Díky za pěkně zpracovaný článek, ale když mluvíte o „řídícím“ podstatném jméně, nemělo by být spíš „řídicí“?
Prosím jak mám správně oslovovat pána, který se jmenuje Kreť ? Řekla jsem pane Kreti a ohradil se, že mu všichni říkají pane Kreť. Děkuji za odpověď, Horáčková
Dobrý den, správně je „pane Vimmre“. Přeji hezký den.
Dobrý den, mohla bych poprosit o radu. Klient se jmenuje Vimmr. Oslovuji ho pane Vimmře, nebo Vimmre? Děkuji. Malá
Děkuji, Petře, krásně jsem si oživila, jak to s tím přívlastkem je. :-)